25-lecie Sokoła

Pod koniec minionego miesiąca byliśmy świadkami miłej uroczystości związanej z jubileuszem 25-lecia istnienia Sokoła Hecznarowice. W imprezie udział wzięli przedstawiciele władz samorządowych, powiatowych, obecni i dawni zawodnicy oraz działacze Sokoła, a także sympatycy i sponsorzy.

Nie mogło zabraknąć również przedstawicieli z Beskidzkiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej z Podokręgu Bielsko-Biała w osobach Prezesa Romana Kubieniec i Janusza Mędrzaka. Wszystkich przybyłych gości przywitała Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP Hecznarowice, na czele z kapelmistrzem Zygmuntem Pyrkiem. Uroczystości odbyły się na stadionie sportowym i były okazją do licznych wspomnień i podsumowań dokonań klubu. Wiceprezes klubu Maciej Formas przywitał zebranych, a następnie przedstawił historię Klubu.

LKS Sokół Hecznarowice założony został w 1992 r. z inicjatywy i dzięki zaangażowaniu mieszkańców Hecznarowic: Antoniego Tatonia, Tadeusza Wójcika i Stanisława Płonki. Zebranie założycielskie odbyło się 11 sierpnia 1992 r., podczas którego na prezesa wybrano Tadeusza Wójcika, a wiceprezesem został Franciszek Karcz, który następnie objął funkcję prezesa do roku 1996. W kolejnych latach stanowisko prezesa pełnili: Józef Drobisz (1996-1998), Andrzej Drobisz (1998-2004), Maciej Formas (2004-2010), a od 2010 r. prezesem jest Jerzy Merta. Po zgłoszeniu drużyny w Podokręgu Oświęcim rozpoczęto rozgrywki w B-klasie. W sezonie 1996/1997 Sokół uzyskał awans do A-klasy. W roku 2000 po zmianach administracyjnych drużyna została przyłączona do Podokręgu Bielsko-Biała. W sezonie 2002/2003 drużyna zajęła pierwsze miejsce i awansowała do Klasy Okręgowej, grając w niej jeden sezon. W latach 2012/2013 piłkarze nie dokończyli rozgrywek, a rok później w sezonie 2013/2014 rozpoczęli rozgrywki w B-klasie. W sezonie 2016/2017 drużyna Sokoła awansowała do A-klasy. Od sezonu 1995/1996 do rozgrywek przystąpiła drużyna juniorów, a w latach 1997/1998 drużyna trampkarzy, które grają na szczeblu Podokręgu. Gdy Klub rozpoczynał działalność w 1992 r. nie posiadał nawet szatni, zawodnicy przebierali się w starym autobusie, a sędziowie w domu u pana Zemanka. Gospodarzem i trenerem był wówczas Piotr Kwaśniewski, a następnie nieżyjący już Eugeniusz Pudełko, którzy stroje zawodników prali we własnych domach. We własnym zakresie i wspólnymi siłami rozpoczęto budowę szatni, którą zakończono wylaniem ławic. W roku 1996, dzięki staraniom nieżyjącego już Józefa Drobisza i wsparciu Urzędu Gminy w Wilamowicach budynek oddano w stanie surowym i pokryto dachem. Prace ciesielskie w obiekcie wykonał Józef Foks z bratem Kazimierzem. Dwa lata później Andrzej Drobisz przystąpił do prac wykończeniowych i w 2002 r. budynek wraz z szatniami został oddany do użytku. We wspomnieniach nie zabrakło nazwisk byłych i obecnych piłkarzy oraz tych, którzy już odeszli tj. Jacek Sztafiński i Artur Kanik. Warto także wspomnieć o zasłużonych działaczach klubu tj. Józef Drobisz, Eugeniusz Pudełko, Florian Sztafiński, Zdzisław Handzlik.

Z okazji Jubileuszu na ręce Prezesa klubu Jerzego Merty złożone zostały serdeczne gratulacje i podziękowania za dotychczasową działalność sportową oraz promowanie piłki nożnej w naszej gminie. Życzenia dalszych sukcesów sportowych przekazał Burmistrz Wilamowic Marian Trela wraz z Przewodniczącym Rady Miejskiej Stanisławem Nyczem wręczając okolicznościową tabliczkę: "Z okazji Jubileuszu 25-lecia Ludowego Klubu Sportowego LKS "Sokół" Hecznarowice, składamy serdeczne gratulacje i podziękowania za dotychczasową działalność, upowszechnianie i promowanie sportu w naszej gminie. Przekazujemy Zarządowi oraz wszystkim działaczom życzenia dalszych sukcesów w życiu osobistym i zawodowym". W imieniu Starosty Bielskiego Andrzeja Płonki i Wicestarosty Grzegorza Szetyńskiego życzenia i piłki przekazał radny powiatowy Jerzy Kubik: "Z okazji Jubileuszu 25-lecia działalności Ludowego Klubu Sportowego „Sokół” składamy serdeczne gratulacje wszystkim działaczom, trenerom, zawodnikom oraz władzom klubu dziękując za trud wychowawczy, zaangażowanie i wielkie oddanie dla działalności sportowej. Niech kolejne lata obfitują we wspaniałe sukcesy, awanse, talenty sportowe i rosnącą rzeszę sympatyków klubu". Prezes BOZPN Roman Kubieniec i Prezes Pioniera Pisarzowice Jerzy Wróbel wręczyli pamiątkowe puchary, a Prezes Pasjonata Dankowice Andrzej Sadlok piłki. Podczas uroczystości wręczono również podziękowania zasłużonym działaczom i sportowcom, którzy przyczynili się do rozwoju i sukcesów klubu. Dyplomy otrzymali: Maria Drobisz, Józef Foks, Piotr Kwaśniewski, Franciszek Karcz, Andrzej Drobisz, Tadeusz Wójcik, Edmund Pyrda, Wiesław Stalec, Jan Handzlik, Bartłomiej Drobisz, Rafał Szymański, Wacław Piskorek i Witold Piskorek.

My w imieniu zarządu naszego klubu oraz wszystkich sympatyków Pioniera Pisarzowice przyłączamy się do gratulacji z okazji jubileuszu 25-lecia naszych sąsiadów z Sokoła Hecznarowice, jak również z awansu seniorów tego klubu do rozgrywek bielskiej A-klasy w minionym sezonie.