"Okręgówka" zostanie podzielona

Od jakiegoś czasu w środowisku piłkarskim naszego regionu przewijała się informacja o możliwości podzielenia rozgrywek wszystkich grup śląskich "Okręgówek" na podgrupy i właśnie scenariusz ten stał się faktem. Oznacza to, że również ZINA Klasa Okręgowa Grupy 5 zostanie "wymieszana" - najprawdopodobniej pod względem terytorialnym.

Śląski Związek Piłki Nożnej na spotkaniu z prezesami wszystkich Podokręgów zdecydował o podziale grup śląskich "Okręgówek" na dwie podgrupy, jednak o ich składach zdecydują władze zainteresowanych i wspomnianych już Podokręgów. Do podziału doszło już choćby w rozgrywkach grupy skoczowsko-żywieckiej, gdzie liga została podzielona na dwie podgrupy liczące odpowiednio 10 i 9 drużyn pod względem terytorialnym. - Na spotkaniu z prezesami Podokręgów doszliśmy do konsensusu. Ta zmiana wymuszona jest poniekąd pandemią, która sprawiła, że były awanse, ale nie było spadków, przez co liczebność zespołów w ligach wzrosła. Dogadaliśmy się w tej sprawie bardzo szybko. Należy jednak podkreślić, iż władze Podokręgów same decydują o tym, jak ma przebiegać podział. Nie musi to być, tak jak prawdopodobnie w przypadku Ligi Okręgowej Skoczowsko-Żywieckiej, podział ze względu na terytorium - mówi w rozmowie z naszym portalem Jarosław Bryś, wiceprezes Śląskiego Związku Piłki Nożnej.

Oznacza to zatem, że nasi seniorzy w nowym sezonie 2020/2021 rywalizować na boiskach ZINA Klasy Okręgowej Grupy 5 będą w jednej z podgrup, jednak na ten moment nie wiadomo, czy będą one utworzone na podstawie przynależności do Podokręgów, czy po prostu rozlosowane. Znany jest natomiast system rozgrywek i tak oto w rundzie jesiennej zespoły rozegrają ze sobą mecz i rewanż, następnie w rundzie wiosennej po cztery najlepsze ekipy z dwóch podgrup stworzą grupę mistrzowską, a pozostałe grupę spadkową. Co najważniejsze w przypadku grupy walczącej o mistrzostwo punkty z pierwszej rundy nie zostaną zaliczane, z kolei jeśli chodzi o grupę toczącą batalię o utrzymanie punkty wywalczone jesienią zostaną zachowane. - Taki jest plan. Zdajemy sobie również sprawę, że tak naprawdę te rozgrywki będą jedną wielką niewiadomą. Według nas jednak taka formuła będzie na korzyść dla klubów, które poniosą mniejsze koszty np. jeśli chodzi o wyjazdy - ocenia Bryś.

Z ZINA Klasy Okręgowej Grupy 5 degradacją mają być zagrożone cztery ostatnie drużyny na koniec sezonu, jednak liczba ta może ulec zmianie w zależności od liczby spadkowiczów z wyższych lig. Oficjalną decyzję Śląski Związek Piłki Nożnej uchwali 9 lipca 2020 r. Wtedy też ma być przedstawiony skład grup "Okręgówek" po podziale.