Szukają sprawiedliwości "przy zielonym stoliku"

Emocje po zakończonym we wtorek meczu rezerw MRKS-u z Przełomem Kaniów wcale nie ustały, a wręcz przeciwnie.

Przypomnijmy, iż wtorkowe spotkanie zakończyło się wysokim zwycięstwem czechowiczan 6:2. Rezerwy MRKS-u przeprowadziły jednak w przerwie pięć zmian i Przełom złożył odwołanie do WGiD Podokręgu Bielsko-Biała powołując się na paragraf 16, punkt 1 Regulaminu Rozgrywek w Piłce Nożnej o Mistrzostwo Klasy "A" Podokręgu Bielsko-Biała, który mówi, że: Drużyny biorące udział w rozgrywkach o mistrzostwo Klasy A uprawnione są bez konieczności stwierdzenia kontuzji do wymiany siedmiu zawodników przez cały okres trwania zawodów /3 w pierwszej połowie – 4 w drugiej, zmiana w przerwie liczona jest do pierwszej połowy – do gwizdka rozpoczynającego drugą połowę\.

Decyzja włodarzy Przełomu wywołała wiele emocji i dyskusji. Wszak "Dwójka" MRKS-u nie jest pierwszym zespołem, która przeprowadziła w taki sposób zmiany. Należy przypomnieć mecz... zespołu z Kaniowa z Sokołem Hecznarowice z 29.10.2017 r., gdzie w pierwszej połowie Przełom przeprowadził 1 zmianę, a w przerwie 3, czyli idąc tą interpretacją Sokół mógłby walczyć o walkowera. Problem polega na tym, iż po raz kolejny występują nieścisłości w regulaminach. Regulamin ramowy ŚLZPN, który obowiązuje BOZPN, mówi w rozdziale XII, § 39, ust. 8, pkt 1: Drużyny biorące udział w rozgrywkach są uprawnione do wymiany: 1) w zawodach seniorów - siedmiu zawodników przez cały czas trwania zawodów bez prawa ich powrotu do gry, z zastrzeżeniem że w drugiej połowie zawodów można dokonać jedynie czterech wymian.

ŚLZPN wydał także specjalną interpretacje tego zapisu: W ciągu całego meczu można dokonać siedmiu wymian zawodników, z zastrzeżeniem że w drugiej połowie można dokonać czterech wymian. Linią graniczną jest gwizdek sędziego rozpoczynający drugą połowę. Oznacza to, że jeśli w pierwszej połowie i przerwie dokonano siedmiu wymian, to w drugiej połowie nie można dokonać żadnej wymiany. Sześć wymian w pierwszej połowie i w przerwie umożliwia dokonanie jednej wymiany w drugiej połowie; pięć wymian w pierwszej połowie i przerwie umożliwia dwie wymiany w drugiej połowie; cztery wymiany w pierwszej połowie i przerwie pozwalają na trzy wymiany w drugiej połowie; trzy wymiany w pierwszej połowie i przerwie pozwalają na cztery wymiany w drugiej połowie. Należy zwrócić uwagę, że dokonanie dwóch lub jednej wymiany zawodników w pierwszej połowie i przerwie nie niesie za sobą możliwości wykonania większej liczby wymian w drugiej połowie niż cztery. W przypadku niedokonania wymiany, dokonania jednej wymiany lub dokonania dwóch wymian w pierwszej połowie i przerwie, w drugiej połowie można dokonać zgodnie z regulaminem i tak tylko czterech wymian - wtedy liczba wymian w meczu wyniesie odpowiednio cztery, pięć i sześć.

Po raz kolejny więc zamiast skupiać się na grze w piłkę nożną, cieszyć się ze zdobytych bramek, emocjonować się tym co na boisku musimy śledzić coś, co ze sportem nie ma nic wspólnego, choć oczywiście nie jest to wina odwołujących się klubów. Poniżej zamieszczamy stanowisko organu prowadzącego rozgrywki w w tej sprawie: