Tercet nowych

Zapora Porąbka i Czarni Jaworze jako spadkowicze z Okręgówki oraz KS Bystra jako mistrz B-klasy - te trzy drużyny w nadchodzącym sezonie 2015/2016 zasilą szeregi bielskiej A-klasy. Dla jednych to wielkie rozczarowanie, dla innych wielki sukces poparty wytężoną pracą. Przyjrzymy się bliżej rywalom z którymi nasi seniorzy będą toczyć pojedynki w "Serie A".

O ile w Jaworzu ze spadkiem pogodzeni byli już długo przed zakończeniem minionych rozrywek w Lidze Okręgowej, o tyle w Porąbce tlił się cień szansy na obronienie się przed spadkiem. Sztuka ta Zaporze się jednak nie udała i po wielu latach drużyna ta ponownie zawita w A-klasie. Dla tego klubu z tak bogatą historią jest to na pewno smutny rok. Choć podopieczni Grzegorza Szulca w trakcie trwania poprzednich rozgrywek prezentowali się dobrze i przez wielu obserwatorów byli chwaleni, to nie potrafili tego przełożyć na wyniki. Wiosną Zapora odniosła tylko trzy zwycięstwa i lepsza okazała się tylko od wspomnianych Czarnych Jaworze. W drużynie, mimo tego że kadrowo prezentowała się solidnie, to z pewnością zabrakło doświadczonych zawodników. Zabrakło również skutecznych napastników, Wszak najlepszymi strzelcami ekipy zostali pomocnicy: Janusz Cyran oraz Marcin Paw. W ekipie jednak nikt nie wyobraża sobie, by występować na szczeblu A-klasy dłużej niż rok. Utrzymano praktycznie w 100% zespół z minionego sezonu i Zapora ma być głównym faworytem do mistrzostwa.

Drugim spadkowiczem z Okręgówki okazali się Czarni Jaworze, którzy na tym szczeblu wytrzymali zaledwie rok. Już po rundzie jesiennej drużyna okupowała ostatnią pozycję w ligowej tabeli. Z tonącego okrętu uciekł Sebastian Gruszfeld, a "mission impossible" podjął się szerzej nikomu nieznany Wojciech Struś, który wcielił się w rolę grającego trenera. I choć wiosną Czarni prezentowali się znacznie lepiej na tle rywali, to jednak liczby dla nich były bezlitosne. Dwa zwycięstwa wiosną nie mogły tej drużynie zapewnić utrzymania. Powrót po roku gry w Okręgówce o szczebel niżej stał się faktem i wpisał niestety w niechlubną statystykę: trzeci sezon z rzędu mistrz bielskiej A-klasy żegna się z tymi rozgrywkami po zaledwie jednym sezonie. Wiadomo już natomiast, że Czarni planują w nadchodzącym sezonie bić się ponownie o mistrzostwo "Serie A". Będą to czynić pod wodza nowego szkoleniowca - Jerzego Sordyla, który wraca w te regiony po kilku latach (wcześniej z sukcesami pracował w Zaporze Wapienica).

Ostatnim zespołem, który zaprezentuje się nam w kolejnym sezonie bielskiej A-klasy, będzie KS Bystra. Upieczeni mistrzowie bielskiej B-klasy z dużymi nadziejami podejdą do nowych rozgrywek na szczeblu A-klasy. Klub, który powstał zaledwie dwa lata temu bardzo szybko osiągnął swój pierwszy historyczny sukces i to w dobrym stylu. Podopieczni Macieja Tokarczyka swoje mecze rozgrywają na położonym niedaleko boisku wilkowickiego GLKS-u, aktualnego rywala w ligowej stawce. Czuć mogą się tam jednak jak u siebie, gdyż wspiera ich liczne rzesze kibiców. Jak drużyna ta zaprezentuje się w nowym środowisku? Można oczekiwać, że znacznie lepiej niż Iskra Rybarzowice w roku minionym. Jako beniaminek trzeba się jednak zawsze liczyć z tym, że będą toczyć walkę o utrzymanie.

LKS Zapora Porąbka

Adres: ul. Stadionowa 5, 43-353 Porąbka
Strona www: http://www.lkszapora.ovh.org

Prezes: Zbigniew Targosz
Kierownik: Tadeusz Kowalski oraz Stanisław Niewrzał
Trener: Grzegorz Szulc

Rok założenia: 1948
Barwy: Zielono-Biało-Czerwone
Nazwa stadionu: Stadion LKS Zapora Porąbka
Pojemność stadionu: 800 miejsc (wszystkie siedzące)
Wymiary boiska: 103 x 64 m.

________________________________________________________________________________________________________

KS Czarni Jaworze

Adres: ul. Zdrojowa 186A, 43-384 Jaworze
Strona www: http://czarnijaworze.futbolowo.pl

Prezes: Marcin Ząbek
Kierownik: Artur Mazur
Trener: Jerzy Sordyl

Rok założenia: 2003
Barwy: Czarno-Żółte
Nazwa stadionu: Kompleks Sportowy w Jaworzu
Pojemność stadionu: 420 (wszystkie siedzące)
Wymiary boiska: 110 x 65 m.

KS Bystra

Adres: ul. Juliana Fałata 2H, 43-360 Bystra
Strona www: http://www.ksbystra.pl

Prezes: Sebastian Snaczke
Kierownik: Jacek Zając
Trener: Maciej Tokarczyk oraz Robert Tarnawa

Data założenia: 10.04.2013
Barwy: Niebiesko-Biało-Czerwone
Nazwa stadionu: Stadion GOSiR Wilkowice
Pojemność stadionu: 500 miejsc (wszystkie siedzące)
Wymiary boiska: 100 x 65 m.